Menu

March Madness και στο Ξυλόκαστρο - Άνοδος στην Α1 και πάλι...

Μεγάλη νίκη για την ομάδα μας με 58-46 αποτέλεσμα που κλειδώνει και μαθηματικά τον τίτλο επί του αξιόμαχου συνόλου του Αριστέα από το Άργος.

Τα δεκάλεπτα: 17-8, 24-20, 45-33, 58-46

Στο παιχνίδι που έγινε σε ένα κατάμεστο Παλατάκι η ομάδα μας απέδειξε ότι δίκαια ανεβαίνει στην παραπάνω κατηγορία και πλέον αρχίζει να κάνει τον προγραμματισμό της ώστε να σταθεροποιηθεί στην κατηγορία που αντικειμενικά αξίζει να βρίσκεται.

Το ξεκίνημα του αγώνα έδειξε τις διαθέσεις μας με το 0-2 να γίνεται μέσα σε ενθουσιασμό 9-2. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 17-8 με τους φιλοξενούμενους να έχουν βάλει μόλις 2 δύσκολα 3ποντα ενώ οι γηπεδούχοι αγχωμένοι δεν σκόραραν κανένα αν και είχα πολύ καλές προϋποθέσεις.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο συνεχίστηκε το ίδιο μοτίβο με τον Αριστέα να σκοράρει δύσκολα σουτ και εμάς να μην βρίσκουμε στόχο. Έτσι πήγαμε στο ημίχρονο με το σκορ μαγική εικόνα 24-20.

Ήταν φανερό ότι μόλις θα έμπαιναν τα πρώτα μας σουτ θα ξεφεύγαμε κάτι που έγινε στο 25 με την διαφορά να ανεβαίνει στους 15 πόντους 43-28.

Από εκεί και πέρα παίξαμε με το χρονόμετρο και η διαφορά δεν έπεσε κάτω από τους 10 πόντους παρά την πίεση που επιχείρησε ο Αριστέας.

Το τελικό 58-46 επισφράγισε τον τίτλο μέσα σε πανηγυρικό κλίμα.

Καλύτεροι του ΑΟΞ η νουβέλ βαγκ Πάγκαλος και Γιουρούκος με 22 και 20 πόντους αντίστοιχα. Από τον Αριστέα οι Καρδάρας, Μπούνος και Λειβαδίτης.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και η τρέχουσα βαθμολογία.

1η Αγωνιστική
14/2/2015     19:00    Χιλιομόδι    Χιλιομόδι – Αριστέας                    43-51
14/2/2015     17:00    Βέλο        Κοκκώνι  – Πήγασος Άστρους         80-65
15/2/2015     19:00    Ναύπλιο    Αργολικός – Α.Ο. Ξυλοκάστρου     48-58

2η Αγωνιστική
28/2/2015     19:00    Άστρος        Πήγασος Άστρους – Χιλιομόδι     76-50
28/2/2015     19:00    Βέλο        Κοκκώνι  – Αργολικός                    82-78
28/2/2015     18:00    Άργος        Αριστέας – Α.Ο. Ξυλοκάστρου      53-52

3η Αγωνιστική
7/3/2015     19:00    Χιλιομόδι    Χιλιομόδι  - Αργολικός–                        60-61
7/3/2015    17:00    Ξυλόκαστρο     Α.Ο. Ξυλοκάστρου– Πήγ. Άστρους    63-47
7/3/2015    16:00    Άργος        Αριστέας - Κοκκώνι                               74-71

4η Αγωνιστική
14/3/2015    20:00    Άργος        Αριστέας– Χιλιομόδι                       70-64
14/3/2015    17:00    Άστρος        Πήγασος Άστρους– Κοκκώνι          76-72
14/3/2015    17:00    Ξυλόκαστρο    Α.Ο. Ξυλοκάστρου – Αργολικός  87-71

5η Αγωνιστική
21/3/2015    19:00    Χιλιομόδι        Χιλιομόδι – Πήγασος Άστρους        66-70
21/3/2015    19:00    Ναύπλιο        Αργολικός– Κοκκώνι                      69-72
21/3/2015    17:00    Ξυλόκαστρο        Α.Ο. Ξυλοκάστρου –Αριστέας    58-46

6η Αγωνιστική
28/3/2015     19:00    Ναύπλιο        Αργολικός– Χιλιομόδι                              0-0
28/3/2015     17:00    Βέλο            Κοκκώνι  – Αριστέας                                0-0
28/3/2015     19:00    Άστρος            Πήγασος Άστρους– Α.Ο. Ξυλοκάστρου  0-0