Ο ΑΟΞ στην εθελοντική αιμοδοσία του Συλλόγου Εθελοντών Αιμοδοτών Ξυλοκάστρου

Μέλη της ανδρικής ομάδας μπάσκετ συμμετείχαν την Κυριακή  9 Δεκεμβρίου στην  εθελοντική αιμοδοσία του Συλλόγου εθελοντών Αιμοδοτών Ξυλοκάστρου ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΤΗΣ ΖΩΗΣ. Κατά τις αιμοδοσίες της Κυριακής και της Τετάρτης συγκεντρώθηκαν περίπου 100 φιάλες αίμα, δώρο ζωής στον ανώνυμο πάσχοντα συνάνθρωπο.

Διαβάστε περισσότερα...

Ήττα από τον Αργονάυτη με 57-75

Η ομάδα μας ηττήθηκε στο κλειστό του Ξυλοκάστρου από τη έμπειρη ομάδα του Αργοναύτη με ένα σκορ που δεν αντικατοπτρίζει την πραγματική εικόνα του αγώνα που ήταν ντέρμπι μέχρι το 38 λεπτό.

Η ομάδα μας ξεκίνησε εκπληκτικά και με όμορφες ενέργειες κατάφερε να οδηγεί το σκορ με 12-4, 18-10 και 23-15 στο δεκάλεπτο.

Στο 2ο δεκάλεπτο τα πολλά λάθη μας επηρέασαν και ο Αργοναύτης με συνεχόμενα εύκολα καλάθια από κλεψίματα ισοφάρισε 31-31 στο 17. Στο τελευταίο λεπτό όμως καλές επιλογές των φιλοξενούμενων μετετρεψάν το 38-37 σε 38-44 σκορ που δεν ήταν δίκαιο με βάση της εμφάνιση μας μέχρι τότε.

Στο τρίτο δεκάλεπτο υπήρξε σχετική ισορροπία. Η διαφορά ήταν μεταξύ 2-6 πόντους. Παρόλα αυτά το τυχερό τρίποντο με τη λήξη από τα 8 μέτρα των φιλοξενούμενων τους έδωσε πρώτη φορά ανέλπιστο προβάδισμα δέκα πόντων 45-55.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο τα δώσαμε όλα. Το χαμηλό σχήμα απέδωσε και με καλές άμυνες και επιθέσεις καταφέραμε να φτάσουμε σε απόσταση τριπόντου (57-60) στο 36. Οι ευκαιρίες που χάσαμε (δύο lay up) όταν το ματς ήταν στις δύο κατοχές και τα συνεχόμενα άστοχα σουτ μας, απαντήθηκαν από 3/3 τρίποντα από τους φιλοξενούμενους και εύστοχες βολές για ένα σερί 0-15 που αλλοίωσε την πραγματική εικόνα του αγώνα.

Καλύτεροι από το Ξυλόκαστρο οι Σκούρας (19 πόντοι, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα) και Πανούσης (16 πόντοι, 11 ριμπάουντ), ενώ και ο Πάγκαλος παρά την αστοχία του (1/9 δίποντα) είχε 12 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Από τον δυνατό Αργοναύτη τα αδέρφια Μιχαλόπουλοι και ο Κατσαλούλης.

Α.Ο ΞΥΛΟΚΑΣΤΡΟΥ(Μάρκελλος):Ρήγας 6(2), Λαμπρόπουλος, Κανατάς, Σκάζας 5(1), Γκιόλης, Γιουρούκος 9(1), Σκούρας 19(4), Στούκας, Γκόλιας, Γιασεράνης, Πάγκαλος 2, Πανούσης 16(1).

ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ ΝΕΑΣ ΚΙΟΥ (Κουλούκης) :Πουλιόγλου 5(1), Γκιολέκας 1,Κατσένης 10(2), Χατζηαντωνάκης 7(1), Κουγιάς Β 2, Μιχαλόπουλος Α.12(3), Τασσόπουλος, Κατσαλούλης 14(2), Θωμόπουλος 10, Μιχαλόπουλος Μ. 14, Τούμπας Π.

Επόμενος αγώνας στο Λυγουριό με την Κορωνίδα το Σάββατο 15/12 και ώρα 18:00.

Δεκάλεπτα: 23-15, 38-44, 45-55, 57-75

10oς Αγώνας Ανδρικής Ομάδας - 15/12/2018 18:00 @Κορωνίδα Λυγουριού

Ο 10ος αγώνας της Ανδρικής ομάδας μας για το πρωτάθλημα της Α1 ΕΣΚΑΚ θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 15/12/2018 και ώρα 18:00 στο κλειστό γυμναστήριο Λυγουριού με την ομάδα της Κορωνίδας.

Σας περιμένουμε να ενισχύσετε την ομάδα μας

Νέο διπλό επί του Ατρέα με 68-70

Μια ακόμα σημαντική νίκη για την ομάδα μας εκτός έδρας επί του αξιόμαχου Ατρέα παρά τα προβλήματα και τις σημαντικές απουσίες που είχαμε.

Στον αγώνα κατεβήκαμε χωρίς τους Γιουρούκο και Γιασεράνη ενώ ο Ρήγας λόγω διαστρέμματος αποφασίστηκε να προφυλαχθεί. Επιπλέον ο Πάγκαλος λόγω της αλλαγής της ώρας του αγώνα έφτασε μετά το 15 οπότε χρησιμοποιήθηκε στο δεύτερο ημίχρονο.

Παρόλα αυτά οι παρόντες παίχτες μπήκαν πολύ δυνατά και γρήγορα με καλή κυκλοφορία πήραμε προβάδισμα 10+ πόντων για το 20-30 του δεκαλέπτου.

Στο 2ο δεκάλεπτο υπήρξε μια αντίδραση από τους γηπεδούχους αλλά ελέγχαμε πλήρως τον αγώνα.

Μια προσπάθεια να μας πλησιάσουν γρήγορα απαντήθηκε και έτσι στο 30 είχαμε προβάδισμα 10 πόντων.

Στο 4ο δεκάλεπτο φορτωθήκαμε γρήγορα με φάουλ (6-1 στο 34') με αποτέλεσμα η διαφορά να πέσει. Μάλιστα στο 36 οι γηπεδούχοι με τρίποντο του Χατζίκου πέρασαν μπροστά με 64-62. Η απάντηση μας ήταν άμεση. Πήραμε πάλι το προβάδισμα και παρόλο που είχαμε μείνει με δύο περιφερειακούς (αποβολή Σκούρα με 5 φάουλ στο 37')

καταφέραμε παρόλη την αστοχία μας στις βολές (20 χαμένες συνολικά, 0/4 στο τελευταίο λεπτό) να πάρουμε τη νίκη.

Καλύτεροι από τον Ατρέα οι πολύπειροι Στατέρας και Μπούκουρας καθώς και ο Μπιτζής ενώ από το Ξυλόκαστρο η τετράδα Σκάζας, Σκούρας Πάγκαλος και Πανούσης.

Τα δεκάλεπτα: 20-30, 34-41, 49-59, 68-70.

Ατρέας (Χρόνης): Δωροβίνης 6, Μπιτζής 14, Γιαννόπουλος, Χαντζίκος 5(1), Νενεκούμης 3, Στατέρας 17(1), Βούρδουλας 2, Σκόρδας 6, Μπούκουρας 15(2)

Ξυλόκαστρο (Μάρκελλος):Ρήγας, Γκίνη, Σκαζάς 17(1), Γκιόλης, Λαμπρόπουλος 1, Σκούρας 15(2), Στούκας 1,Γκόλιας 3, Κανατάς, Πάγκαλος 13, Πανούσης 20(3)

Επόμενος αγώνας με τον Αργοναύτη το Σάββατο 8/12/2018 και ώρα 18:00 στο κλειστό γυμναστήριο Ξυλοκάστρου.

9ος Αγώνας Ανδρικής Ομάδας - 8/12/2018 19:00 vs Αργοναύτης

Ο 9ος αγώνας της Ανδρικής ομάδας μας για το πρωτάθλημα της Α1 ΕΣΚΑΚ θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 8/12/2018  και ώρα 19:00 στο κλειστό γυμναστήριο Ξυλοκάστρου με την πολύ δυνατή ομάδα του Αργοναύτης.

[Γενική Είσοδος 1 ευρώ]

Ήττα στις λεπτομέρειες από τον δυνατό Τήρωνα με 69-73

Πολύ ωραίο παιχνίδι έγινε το Σάββατο στο Ξυλόκαστρο με ωραίες φάσεις ανατροπές και πολύ ένταση. Η ομάδα μας ήταν ανταγωνιστική και διεκδίκησε μέχρι τέλους τις πιθανότητες της.
Το ξεκίνημα ήταν πολύ καλό με την ομάδα μας να ελέγχει το προβάδισμα για 9 λεπτά. Παρόλα αυτά ο Τήρων προηγήθηκε με τη λήξη με 20-18.
Το ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτό αλλά ο αναπάντεχος τραυματισμός του Ρήγα καθώς η αστοχία μας στα τρίποντα (1/12) και στις βολές έδινε μικρό προβάδισμα στους φιλοξενούμενους 28-33.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ανακτήσαμε μικρό προβάδισμα 42-41 και ενώ στο 29 το σκορ ήταν στο 49-52 δύο επιθέσεις λάθος από εμάς απαντήθηκαν με 3 σερί μεγάλα τρίποντα από τους Κρασαδάκη και Αρβανιτάκη για ένα 0-9 σε λιγότερο από 60 δευτερόλεπτα.

Παρόλη την αναπάντεχη διαφορά μειώσαμε σε 55-61, 59-65 αλλά πλέον οι φιλοξενούμενοι είχαν το πάνω χέρι. Η αντεπίθεση μας έμεινε στη μέση (3/6 βολές στο τελευταίο δίλεπτο). Έτσι μειώσαμε στους 3 (69-72) στα 15 δευτερόλεπτα αλλά το απλό φάουλ στον Κρασαδάκη χρεώθηκε αντιαθλητικό.

Καλύτεροι του Τήρωνα που έπαιξε χωρίς τον Ράπτη οι Κρασαδάκης και Αρβανιτάκης με πολλά μεγάλα καλάθια και από το Ξυλόκαστρο (απουσία Γκόλια λόγω υποχρεώσεων) οι Σκούρας, Πάγκαλός και Πανούσης.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 28-33, 50-61, 69-73.

Ξυλόκαστρο (Μάρκελλος):Ρήγας 5(1) , Καγιόπουλος, Σκαζάς 4, Γκιόλης, Γιουρούκος 7, Σκούρας 16(3), Στούκας 3, Γιασεράνης, Πάγκαλος 12, Πανούσης 22(1)

Τήρωνας (Τσομπάνος): Μιχαλόπουλος 4, Αρβανιτάκης 24(3), Ζάκα, Κρασαδάκης 29(3), Χρήστου 4(1), Μπαρδάκος 2, Παζαράς 4(1), Καψοκόλης 2, Βαρσάμης 4, Ράπτης

Επόμενος αγώνας στον Ατρέα το Σάββατο 1/12/2018 και ώρα 17:00 στο κλειστό γυμναστήριο Ναυπλίου.

8oς Αγώνας Ανδρικής Ομάδας - 1/12/2018 17:00 @Ατρέας Γ.Σ. Μυκηνών

Ο 8ος αγώνας της Ανδρικής ομάδας μας για το πρωτάθλημα της Α1 ΕΣΚΑΚ θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 1/12/2018 και ώρα 17:00 στο κλειστό γυμναστήριο Ναυπλίου με την ομάδα του Ατρέα.