Menu

Σκληρό μάθημα από την έμπειρη Ερμιόνη και ήττα 58-69

Σε ένα συναρπαστικό αγώνα η Ερμιόνη επιβλήθηκε της ομάδας μας στο τελευταίο 4λέπτο του αγώνα παίρνοντας τη νίκη με 68-59.

Ο αγώνας ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα μας. Με συγκέντρωση στην άμυνα και καλή κυκλοφορία στην επίθεση καταφέραμε από την αρχή - και παρά τα 2 αντιαθλητικά φάουλ εις βάρος μας μόλις στο πρώτο 3λεπτο - να έχουμε τον έλεγχο του παιχνιδιού. Έχοντας κλείσει καλά την δημιουργία του Θωμά και με προσοχή στο μαρκάρισμα του Κυρίζη πήγαμε στο 10 με προβάδισμα 21-15. Η εικόνα μας βελτιώθηκε ακόμα περισσότερο στη συνέχεια με όποιους παίχτες έμπαιναν στην εξίσωση να προφέρουν θετικά. Στο ημίχρονο πήγαμε στα αποδυτήρια με 36-27 διαφορά μικρή για την συνολική εικόνα των δύο ομάδων καθώς είχαμε μόλις 3-10 βολές.
Στο δεύτερο ημίχρονο το ξεκίνημα μας ήταν καταστροφικό. Η φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά επιβάλλοντας το δικό τους παιχνίδι για ένα γρήγορο 7-0. Η επιστροφή μας απο το ταιμ άουτ συνοδεύτηκε από αστοχία ακόμα και σε lay up με αποτέλεσμα οι φιλοξενουμενοι να περάσουν μπροστά με 38-41 με 2/2 τρίποντα του Κωνσταντίνου.
Απο το 25' ισορροπήσαμε το παιχνίδι αμυντικά δεχόμενοι μόλις 2 πόντους μέχρι το 30 αλλά χωρίς ανάλογη ευστοχία στην επίθεση δεν μπορέσαμε να πάρουμε προβάδισμα για το 43-44.

Πλέον η ψυχολογία είχε περάσει στην αντίπαλη ομάδα. Το 49-49 στο 35 απαντήθηκε με ένα κρίσιμο τρίποντο του Αγγελή με τη λήξη της επίθεσης για να βάλει στη συνέχεια ο Κυρίζης συνεχόμενους πόντους εκμεταλλευόμενος το φόρτωμα των ψηλών μας με 4 φάουλ. Έτσι στις επόμενες επιθέσεις διαμορφώθηκε το 51-58 του 38 όπου δεν μπορέσαμε να το απαντήσουμε καθώς κάποια ελεύθερα τρίποντα δεν βρήκαν στόχο.

Σαν συνολική εικόνα μπορούμε να πούμε ότι χάσαμε μεγάλη ευκαιρία για μια μεγάλη νίκη αφού κοιτάξαμε στα μάτια μια πολύ δυνατή ομάδα που έχει παίχτες μπαρουτοκαμπισμένους στην κατηγορία και με πολυετή εμπειρία στις εθνικές κατηγορίες. Αυτό αποτυπώθηκε και στις βολές όπου είχαμε 7/16 (44%) έναντι 22/28 (79%) των φιλοξενούμενων.

Πολύ καλοί από το Ξυλόκαστρο οι Σκούρας (έπαιζε με ενοχλήσεις)  και Ντόμαλης και από την Ερμιόνη ο Κυρίζης και ο Θωμάς.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 36-27, 43-44, 58-69

ΑΟΞ (Μάρκελλος): Ρήγας, Μπομπόκης Αλ. 3(1), Σιώκος , Σκάζας 2, Σαλλής 6(2), Γιουρούκος , Σκούρας 18(4), Αδρακτάς 9(1), Γιασεράνης 3(1), Γκιολής 5 , Ντόμαλης 12, Μπομπόκης Β.

Ερμιόνη (Πεταλας): Αγγελής 8(1), Θωμάς 11, Προσίλης, γκολέμης 10(2), δεβελέκος 9(1), Κωνσταντίνου 9(3), Γανώσης 2, Κυρίζης 20.

Την Σάββατο 9/12 έχουμε ρεπο καθώς παίρνουμε τη νίκη χωρίς αγώνα  λόγω απόσυρσης του Κοκκωνίου και στη συνέχεια  υποδεχόμαστε το Σάββατο 16/12/2017 ώρα 17:00 στο Ξυλόκαστρο την Κορωνίδα.

Διαβάστε περισσότερα...

Εύκολη νίκη επί της νεανικής Δόξας Αγ. Αδριανού με 44-62

Την δεύτερη της νίκη πέτυχε η ομάδας μας επί του αξιόμαχου νεανικού συνόλου της Δόξας Αγ. Αδριανού μέσα στο Ναύπλιο.
Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασιστικά και ήταν κοντά στο σκορ χάνοντας και αρκετές βολές για κάτι καλύτερο από το 12-15 του 10'.
Από το δεύτερο 10λεπτο επιβάλλαμε τον ρυθμό μας και με πολύ καλύτερη άμυνα αφήσαμε άποντους τους γηπεδούχους για 7 λεπτά για να ξεφύγουμε με 12-26. Το ημίχρονο έληξε 18-30.
Το ίδιο συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο με τη διαφορά σταθερά στους 13-15 πόντους. Αυτό μας επέτρεψε να πάρουν χρόνο συμμετοχής όλοι οι παίχτες, ενώ ο Στούκας έκανε την πρώτη του φετινή συμμετοχή στο τελευταίο 5λεπτο.

Καλύτερος της Δόξας ο Στεργίου ενώ απο το Ξυλοκάστρο οι Σκούρας, Αδρακτάς και Σαλής. Πολύ θετικός στην πρώτη του συμμετοχή λόγω τραυματισμού και ο Γιασεράνης.

Δεκάλεπτα: 12-15, 18-30, 31-44, 44-62
ΑΟΞ (Μάρκελλος): Ρήγας 5(1), Μπομπόκης Αλ. 2, Σιώκος 6, Σκάζας 3, Σαλλής 12(2), Γιουρούκος , Σκούρας 18(5), Αδρακτάς 14, Γιασεράνης. 2 Γκιολής, Ντόμαλης 2, Στούκας
Δόξα Αγ. Αδριανού (τοκατλίδης): Στεργίου 14, Μιχόπουλος 8(1), Παπαμιχαήλ 4, Ντέβες 2, Σαρηγγιανης, Σταθοπανόπουλος 3, Ντάφλος 2, Μπόκος, Ευστρατίου 1, Δαγρές 4, Κατσούρης, Παπαμήτρου 6(1)
Επόμενος αγώνας το Σάββατο 2/12/2017 ώρα 17:00 στο Ξυλόκαστρο με την Ερμιόνη

7oς Αγώνας Ανδρικής Ομάδας - 2/12/2017 17:00 vs Ερμιόνη

Ο 7ος αγώνας της Ανδρικής ομάδας μας για το πρωτάθλημα της Α1 ΕΣΚΑΚ θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 2/12/2017 και ώρα 17:00 στο κλειστό γυμναστήριο Ξυλοκάστρου  με την ομάδα της Ερμιόνης.

[Γενική Είσοδος 1 ευρώ]

Σας περιμένουμε να ενισχύσετε την ομάδα μας!

Πρώτη νίκη με ανατροπή 55-53 τον Ατρέα Μυκηνών

Πρώτη νίκη για την ομάδας μας με καλή απόδοση μόλις για 13 λεπτά παιχνιδιού.
Το παιχνίδι άρχισε με άσχημα τελειώματα και για τις δύο ομάδες. Στο 5λεπτο το σκορ ήταν 5-5. Οι ομάδες πήγαν κοντά μέχρι το τέλος του 10λέπτου με το σκορ στο 9-11. Η άμυνα μας ήταν πολύ κακή αλλά οι φιλοξενούμενοι έχασαν πολλά εύκολα καλάθια και δεν μπορούσαν να ξεφύγουν.
Στο πρώτο 3λεπτο του δευτέρου με καλύτερη άμυνα πήραμε προβάδισμα με 13-11 με τους φιλοξενούμενους να κάνουν συνεχώς λάθη. Αυτό δεν συνεχίστηκε και με καλύτερες επιλογές και απαράδεκτη άμυνα ατομική και ομαδική απο τη μεριά μας πήραν προβάδισμα 13-23 και 15-26 στο 17. Ένα καλό τελείωμα και κάποια χαμένα lay up από την μεριά μας δεν μας επέτρεψαν να μειώσουμε περισσότερο από το 20-26 του ημιχρόνου. Οι φιλοξενούμενοι αδικούνται από το συνολικό σκορ του ημιχρόνου καθώς μπορούσαν εύκολα να έχουν διψήφια διαφορά.
Στο ξεκίνημα ένα εύκολο 0-6 δυσκόλεψε ακόμα περισσότερο τα πράγματα για εμάς (20-32 στο 23).
Στην επιστροφή μας από το ταιμ άουτ με την είσοδο του Γκιολή και την αλλαγή στο μαρκάρισμα του πολύ καλου Στατερά (τον ανέλαβε ο Σκούρας) μας οδήγησε σε μεγάλη ανατροπή μέσα από την άμυνα και με πολύ καλές επιλογές στην επίθεση. Το επιμέρους σκορ 33-8 σε 13 λεπτά μας οδήγησε στο εντυπωσιακό 53-40 του 36.
Στο τελευταίο 4λεπτο τα κάναμε όλα λάθος. Η ασφυκτική πίεση σε όλο το γήπεδο μας οδήγησε σε λάθη και σε πολλά φάουλ που σταματούσαν τον χρόνο σε βάρος μας και έφεραν το παιχνίδι στο 55-53. Στα τελευταία 12 δευτερόλεπτα ο Σκούρας στο 1ο φάουλ!!! που κερδίσαμε στην πίεση έχασε και τις 2 βολές με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να έχουν ευκαιρία για παράταση ή νίκη αλλά το lay up του Χατζίκου και το σουτ του Στατέρα δεν βρήκαν στόχο.
Αξιοσημείωτο ότι σε 4 λεπτά ασφυκτικής πίεσης των φιλοξενούμενων για να γυρίσουν το παιχνίδι και με το σκορ στο 53-40, τα φάουλ ήταν 1-8 υπέρ τους και οι βολές 2-15!!!
Καλύτεροι του Ξυλοκάστρου οι Αδρακτάς, Σκούρας και καθοριστική η συμβολή του γκιολή στην άμυνα, ενώ από τους φιλοξενούμενους ο Στατέρας και ο Χατζίκος.
Δεκάλεπτα: 9-11, 20-26, 40-37, 55-53
ΑΟΞ (Μάρκελλος): Ρήγας 5(1), Μπομπόκης Αλ. 2, Σιώκος 4, Σκάζας 7(1), Σαλλής 7, Γιουρούκος , Σκούρας 10(2), Αδρακτάς 12, Μπομπόκης Β. 2 Γκιολής 2, Ντόμαλης 2, Λαμπρόπουλος 2
ΑΤΡΕΑΣ (Σπηλιόπουλος): Χατζίκος 12(1), Μπιτζής 8, Κολιατσόπουλος 5(1), Στατέρας 15(1), Κουορουνιώτης 7, Δωροβίνης, Κούγιας, Σαρανταυγάς, Σταυράτης 6, Σκόνδρας
Επόμενος αγώνας το Σάββατο 25/11/2017 ώρα 19:00 στο Ναύπλιο με την Δόξα Αγ. Αδριανού.

6oς Αγώνας Ανδρικής Ομάδας - 25/11/2017 19:00 @Δόξα Αγ. Αδριανού

Ο 6ος αγώνας της Ανδρικής ομάδας μας για το πρωτάθλημα της Α1 ΕΣΚΑΚ θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 25/11/2017 και ώρα 19:00 στο κλειστό γυμναστήριο Ναυπλίου με την ομάδα της Δόξας Αγ. Αδριανού.