Menu

21ος Αγώνας Ανδρικής Ομάδας - 16/3/2019 17:00 vs Κορωνίδα Λυγουριού

Ο 21ος αγώνας της Ανδρικής ομάδας μας για το πρωτάθλημα της Α1 ΕΣΚΑΚ θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 16/3/2019  και ώρα 17:00 στο κλειστό γυμναστήριο Ξυλοκάστρου με την ομάδα της Κορωνίδας Λυγουριού.

[Γενική Είσοδος 1 ευρώ]

Σας περιμένουμε να ενισχύσετε την ομάδα μας

Διαβάστε περισσότερα...

Ήττα από τον κυνικό Αργοναύτη με 60-45

Την ήττα γνώρισε η ομάδα μας σε ένα δύσκολο γήπεδο στο οποίο δεν έχουμε νικήσει ποτέ. Οι γηπεδούχοι είχαν τις απουσίες του Χατζηαντωνάκη και Θωμόπουλου ενώ από την ομάδα μας εκτός του Γκιολή λόγω υποχρεώσεων είχαμε και την απουσία της τελευταίας στιγμής του Πανούση.

Στο πρώτο δεκάλεπτο μπήκαμε δυναμικά και με ωραίο μπάσκετ είχαμε το προβάδισμα. Αρκετά ελευθέρα σουτ δεν βρήκαν τον στόχο με αποτέλεσμα να προηγούμαστε με το φτωχό 10-12.

Το ίδιο συνεχίστηκε μέχρι το 16 όπου οι γηπεδούχοι πιο εύστοχοι και εκμεταλλευόμενοι την τρομερή αστοχία μας (5 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο) πήραν διαφορά 6 πόντων (23-17) με τρίποντο στο τέλος από τον Μιχαλόπουλο. Οι 17 πόντοι ενεργητικό αδικούσαν την εικόνα μας μέσα στο γήπεδο καθώς είχαμε καλή δημιουργία αλλά κακές εκτελέσεις και τελειώματα.

Στο 2ο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με 3/3 τρίποντα για να αποκτήσουν διψήφια διαφορά και με την εμπειρία τους να έχουν πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, με την διαφορά στους 13 πόντους βρήκαμε την ευκαιρία να παίξουν και οι έφηβοι μας , που ανταποκρίθηκαν ικανοποιητικά!

Το τελικό 60-45 εδραίωσε τους γηπεδούχους στην τετράδα.

Καλύτεροι από τον Αργοναύτη οι Μιχαλόπουλος και Κατσαλούλης ενώ από το Ξυλόκαστρο ο Γιασεράνης και ο Σκούρας.

Δεκάλεπτα : 10-12, 23-17, 46-33, 60-45

ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ ΝΕΑΣ ΚΙΟΥ (Κουλούκης): Πουλιόγλου 2, Σπυροπουλος 2, Κατσένης 11, Σαμιος 3(1)Κουγιάς Β 5, Μιχαλόπουλος 16(5), Τασσοπουλος, Κατσαλούλης 11(1), Κουγιας Ε 3(1),Μιχαλόπουλος 5(1), Γκιολεκας .

Α.Ο ΞΥΛΟΚΑΣΤΡΟΥ(Μαρκελος) Ρηγας 2 , Μιαρης, Κανατας 7,Σκαζας 7, Γκινη,Γιουρουκος 2, Σκουρας 8(1), Στουκας 2, Γιασερανης 11(3), Μπομποκης 2, Παγκαλος 2.

Αυτή την εβδομάδα δεν υπάρχει αγωνιστική δράση. Επόμενος αγώνας το Σάββατο 16/3/2019 και ώρα 17:00 με την Κορωνίδα στο κλειστό γυμναστήριο Ξυλοκάστρου.

Άνετη νίκη επί του Ατρέα με 67-55

Την 11η νίκη της πέτυχε η ομάδα μας επί του αξιόμαχου Ατρέα που κατέβηκε με απουσίες σημαντικών παιχτών που είχαν παίξει στον πρώτο γύρο (Στατέρας, Μπούκουρας, Βούρδουλας). Από το Ξυλόκαστρο απουσίασε λόγω υποχρεώσεων ο Γκιολής.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασιστικά για ένα γρήγορο 0-7 μόλις στο 2'.
Η απάντηση μας από το ταιμ άουτ ήταν άμεση για να ισοφαρίσουμε 10-10 και να προηγηθούμε 19-16 στο 10.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο επιβάλλαμε τον ρυθμό μας και η διαφορά γρήγορα ανέβηκε στο +10. Με ωραίο μπάσκετ πήγαμε στα αποδυτήρια με 16 πόντους διαφορά (40-24).
Την τελευταία αντίδραση του Ατρέα για το προσωρινό 42-34 ακολούθησε ένα 9-0 στο 25 με αποτέλεσμα να ανοίξουμε το rotation και να πάρουν χρόνο συμμετοχής και οι μικρότεροι παίχτες μας.
Στο τελευταίο 10λεπτο οι έφηβοι μας Στούκας, Μίαρης και Κανατάς μαζί με τους Καγιόπουλο και Μπομπόκη (ΜΟ ηλικίας πεντάδας 18 χρόνια), παίζοντας σωστό μπάσκετ,  πήγαν την διαφορά και στο +21 (63-42) για να κάνει ένα κάλο τελευταίο 3λεπτο ο Ατρέας και με 3 τρίποντα από τους Χαντζίκο και Κουρουνιώτη να μαζέψει τη διαφορά για το τελικό 67-55.

Καλύτεροι από το Ξυλόκαστρο ο Σκούρας  (17 πόντους,4 ασιστ, 6 ριμπ, 20PIR), ο Πανούσης (15 πόντους, 9 ριμπ, 4 ασιστ, 19PIR), ο   Πάγκαλος (6 πόντους, 12 ριμπ, 17PIR), θετικοί ο Γιουρούκος (8 ριμπ, 2 ασίστ, 3 κλεψ. 11PIR) και ο Στούκας (6 πόντους,6 ριμπ, 9PIR). Καλοί δημιουργικά ο Σκάζας και ο Ρήγας με 4 και 3 ασίστ αντίστοιχα.
Αξιοσημείωτο είναι ότι σκόραραν 11 διαφορετικοί παίχτες από τους 12 που πήραν χρόνο συμμετοχής και οι 24 ασίστ για 12 μόλις λάθη και τα 56 ριμπαουντ έναντι των 31 των παιχτών του Ατρέα.
Από τον Ατρέα πάλεψαν οι Χαντζίκος Μπιτζής και Κουρουνιώτης.
Τα δεκάλεπτα: 19-16, 40-24, 51-36, 67-55.

Ξυλόκαστρο (Μάρκελλος): Ρήγας 4, Καγιόπουλος, Σκαζάς 3(1), Γιουρούκος 2, Σκούρας 17(2), Στούκας 6(1), Κανατάς 4, Μπομπόκης 6, Μίαρης 2, Πανούσης 15(1), Πάγκαλος 6, Γιασεράνης 2

Ατρέας (Χρόνης): Παναγούλιας, Μπιτζής 6(1), Γιαννόπουλος Π 1, Γιαννόπουλος Λ 2, Χαντζίκος 19(2), Νενεκούμης 8(1), Κουρουνιώτης 17(3), Σαρανταυγάς 2.

Επόμενος αγώνας με τον Αργοναύτη το Σάββατο 2/3/2019 και ώρα 19:00 στο κλειστό γυμναστήριο Νέας Κίου.

20oς Αγώνας Ανδρικής Ομάδας - 2/3/2019 17:00 @Αργοναύτης Νέας Κίου

Ο 20ος αγώνας της Ανδρικής ομάδας μας για το πρωτάθλημα της Α1 ΕΣΚΑΚ θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 2/3/2019 και ώρα 17:00 στο κλειστό γυμναστήριο Νέας Κίου με την δυνατή ομάδα του Αργοναύτη.

Σας περιμένουμε να ενισχύσετε την ομάδα μας.

Εύκολη ήττα μέσα στον Τήρωνα με 75-54

Δεν βάλαμε καθόλου δυσκολίες στον πρωτοπόρο (μαζί με την Ερμιόνη) Τήρωνα καθώς παρουσιαστήκαμε ανταγωνιστικοί μόνο για 15 λεπτά, σε ένα παιχνίδι που κατεβήκαμε με τις σημαντικές απουσίες των Πάγκαλου και Γιασεράνη.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ήμασταν αρκετά καλοί στη δημιουργία αλλά κακοί στα τελειώματα και στις βολές. Έτσι οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοπορία για να πάμε στο 10λεπτό με το σκορ στο 23-14 έχοντας χάσει ήδη 7 σημαντικές βολές.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι με ευστοχία στα 3ποντα μετά το 15 άνοιξαν τη διαφορά για το 45-25 του ημιχρόνου.

Η τελευταία μας προσπάθεια να επιστρέψουμε δεν ήταν αρκετή για να πέσει η διαφορά κάτω από τους 15 πόντους, καθώς δεν μπορούσαμε να περιορίσουμε τον Κρασαδάκη που έβρισκε λύσεις.

Αυτό μας έδωσε τη δυνατότητα να πάρουν σημαντικό χρόνο συμμετοχής και οι μικροί της ομάδας που τουλάχιστον φάνηκαν ανταγωνιστικοί. Η ταυτόχρονη παρουσία των Στούκα, Καγιόπουλου, Μίαρη και Κανατά συν ένας πιο έμπειρος παίχτης μας γέμισε αισιοδοξία για το μέλλον.

Η διαφορά κυμάνθηκε στο δεύτερο ημίχρονο μεταξύ 15-20 πόντους μέχρι τη λήξη για το τελικό 75-54.

Καλύτεροι του Τήρωνα ο Κρασαδάκης και ο Ζάκα ενώ από το Ξυλόκαστρο ο Σκούρας διασώθηκε επιθετικά.

Τα δεκάλεπτα: 23-14, 45-25, 59-37, 75-54.

Τήρωνας (Τσομπάνος): Μιχαλόπουλος 3(1), Αρβανιτάκης , Ζάκα 12(3), Κρασαδάκης 20(2), Χρήστου 6(1),Ξένος, Μπαρδάκος 6, Παζαράς, Καψοκόλης 6,Δημητριάδης 6(2) Βαρσάμης 9(1), Ράπτης 6

Ξυλόκαστρο (Μάρκελλος): Ρήγας, Καγιόπουλος 1, Σκαζάς 9, Γκιόλης 2, Γιουρούκος 7, Σκούρας 15(2), Στούκας 6, Κανατάς 2, Μπομπόκης 3(1), Μίαρης 3(1), Πανούσης 6

Επόμενος αγώνας με τον Ατρέα το Σάββατο 23/2/2019 και ώρα 17:00 στο κλειστό γυμναστήριο Ξυλοκάστρου.