Menu

Σκληρή ήττα στο Βέλο 63-62

Αυτοκτονία για την ομάδα μας μέσα στο Βέλο και μια νίκη που χάθηκε μέσα από τα χέρια μας.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ενώ ξεκινήσαμε με 0-6 και ωραίες επιλογές, κάποια λάθη και η άνοδος των γηπεδούχων οδήγησε στο 22-19 του δεκαλέπτου.
Τα λάθη συνεχίστηκαν δίνοντας εύκολους πόντους στους παίχτες του Διαγόρα για να πάμε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 37-32.
Μέχρι το 25 την κατάσταση χειροτέρεψε η αστοχία μας στις βολές (1/6 σερί) με αποτέλεσμα το σκορ να πάει στο 50-40.
Η επάνοδος μας ήταν καταπληκτική. Με πίεση σε όλο το γήπεδο κάναμε ολική επαναφορά για το 50-50 του 30.
Οι Βελιώτες προηγήθηκαν με 55-50 αλλά με τρίποντο του Ρήγα κάναμε εκ νέου 0-8 για το 55-58 του 37.

Στο τελευταίο δίλεπτο και με το σκορ στο 58-62 δεν μπορέσαμε να σκοράρουμε παρόλα τα 4 ξεμαρκάριστα σουτ για να φτάσουμε στα κρίσιμα τελευταία 15 δευτερόλεπτα.
Με το σκορ στο 60-62 ο Πανούσης πήρε το αμυντικό ριμπάουντ αλλά στην προσπάθεια να κερδίσει δευτερόλεπτα έχασε την μπάλα από τον Γούλα μετά το κέντρο. Η μακρινή πάσα βρήκε τον Σούρλο που με τυχερό σουτ ισοφάρισε και κέρδισε πολύ αυστηρό φάουλ. Η βολή βρήκε στόχο, το χαμένο ξεμαρκάριστο σουτ του Ρήγα από το τάιμ που είχαμε όχι και τα υπόλοιπα είναι ιστορία.

Καλύτεροι του Βέλου ο Ραυτόπουλος και Σούρλος ενώ από το Ξυλόκαστρο οι Πανούσης, Πάγκαλος και Σκούρας.

Αξιοσημείωτο το εκπληκτικό ποσοστό του Βέλου στις βολές με 19/22 ενώ η ομάδας μας έχασε 11 βολές!

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 37-32, 50-50, 63-62

Διαγόρας (Κεφαλάς): Καπώνης 4, Γούλας 11, Αντωνόπουλος , Ζαλογιάννης 8(1), Μανδρέκας, Ραυτόπουλος 19(1), Σούρλος 14(1), Παπαθάνος 2, Κορδαλής 5(1), Σωτηρόπουλος.

ΑΟΞ (Μάρκελλος): Ρήγας 6(2), Στούκας 2, Σκάζας 4, Πανούσης 16(1), Πάγκαλος 15, Σκούρας 15(2), Γιουρούκος , Καγιόπουλος, Γκίνι, Γκιολής , Λαμπρόπουλος, Γιασεράνης 4.

Επόμενος αγώνας για την ομάδα μας πάλι εκτός στο Άστρος το Σάββατο 17/11 και ώρα 18:00.

Διαβάστε περισσότερα...

6oς Αγώνας Ανδρικής Ομάδας - 17/11/2018 18:00 @Άστρος

Ο 6ος αγώνας της Ανδρικής ομάδας μας για το πρωτάθλημα της Α1 ΕΣΚΑΚ θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 17/11/2018 και ώρα 18:00 στο κλειστό γυμναστήριο Άστρους με την ομάδα του Πηγάσου.

Σας περιμένουμε να ενισχύσετε την ομάδα μας

Σημαντική νίκη στην παράταση 62-59 τον Άρατο 1893

Σημαντική νίκη πέτυχε η ομάδα μας στην παράταση στο τοπικό ντέρμπι επί του αξιόλογου συνόλου του Αράτου 1893.
Το παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν αναγνωριστικό. Με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου το Κιάτο πήρε ένα προβάδισμα 12-17. Η αντίδραση μας ήταν άμεση για το 21-17. Το ημίχρονο μας βρήκε μπροστά με 21-20 με τις ομάδες να είναι αρκετά άστοχες.
Στο 3ο δεκάλεπτο επιβάλλαμε το ρυθμό μας και με καλή εμφάνιση σε άμυνα και επίθεση προηγηθήκαμε με 43-32 στο 32. Κάπου εκεί κολλήσαμε επιθετικά ενώ το Κιάτο αντέδρασε και κατάφερε με 2/2 βολές του Κουλουκάκη να ισοφαρίσει 50-50. Δύο χαμένες προσπάθειες για μας από τα 2 μέτρα και 1 χαμένο τρίποντο του Χριστοδούλου οδήγησαν το παιχνίδι στην παράταση.
Χαρακτηριστικό ότι και οι δύο ομάδες έβαλαν μόλις από 1 τρίποντο στην κανονική διάρκεια.
Στην παράταση χάσαμε τον Πάγκαλο που αποχώρησε λόγω υποχρεώσεων ενώ το Κιάτο με 2 μεγάλα τρίποντα πήρε σοβαρό προβάδισμα στο 42 με 50-56. Η είσοδος του Ρήγα και οι πολύ καλές άμυνες μας επέτρεψαν να κάνουμε ένα 9-0 και τελικά να πανηγυρίσουμε την νίκη με 62-59 καθώς το δύσκολο τρίποντο του Παύλου δεν βρήκε τον στόχο.

Καλύτεροι από το Ξυλόκαστρο οι Ρήγας και Πανούσης ενώ από τον Άρατο οι Ζάρκος, Κουλουκάκης και Παύλου.
Τα δεκάλεπτα: 10-11, 21-20, 41-32, 50-50, 62-59
ΑΟΞ (Μάρκελλος): Ρήγας 12(1), Στούκας 1, Σκάζας 12, Πανούσης 17(1), Πάγκαλος 11, Σκούρας 5, Γιουρούκος 2, Καγιόπουλος, Τσιτούρας, Γκιολής 2, Λαμπρόπουλος, Γκόλιας
Άρατος 1893 (Ζαρρής): Παμπλής 4, Παύλου 11(2), Ζάρκος 19, Χριστοδούλου 6, Χάβδουλας 2, Νίκας 5(1),Λάκοβ 1, Κουλουκάκης 11.

Επόμενος αγώνας στο Βέλο με τον Διαγόρα το Σάββατο 10/11/2018 και ώρα 19:00.

5oς Αγώνας Ανδρικής Ομάδας - 10/11/2018 19:00 @Βέλο

Ο 5ος αγώνας της Ανδρικής ομάδας μας για το πρωτάθλημα της Α1 ΕΣΚΑΚ θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 10/11/2018 και ώρα 19:00 στο κλειστό γυμναστήριο Βέλου με την ομάδα του Διαγόρα.

Ήττα στην Ερμιόνη με 70-55

Την ήττα γνώρισε η ομάδα μας από την δυνατή και έμπειρη Ερμιόνη με 70-55.
Η ομάδας μας είχε πάλι αρκετές απουσίες (Πανούσης, Σκούρας, Γιασεράνης, Γκόλιας, Μπομπόκης και Λαμπρόπουλος) και έχασε μετά από 11 λεπτά αγώνα τον Πάγκαλο, αλλά οι παίκτες που μπήκαν στο παρκέ ανταποκρίθηκαν αρκετά καλά.
Έτσι μπήκαμε πολύ δυνατά στο παιχνίδι αιφνιδιάζοντας τους γηπεδούχους προηγούμενοι με 4-13, 9-16 για το 12-16.
Στο 11' από μια άτυχη στιγμή ο Πάγκαλος οδηγήθηκε στο νοσοκομείο όπου έκανε 3 ράμματα. Η ομάδα ξέμεινε με μόνο 2 ψηλούς φορτωμένους με φάουλ. Παρόλα αυτά άντεξε μέχρι το 17 προηγούμενη για τελευταία φορά με 26-28. Οι γηπεδούχοι αντιπαρέταξαν δύναμη και με ένα καταιγιστικό 3λεπτο όπου πέτυχαν 5 τρίποντα (τα 3 στον αιφνιδιασμό) πήραν προβάδισμα με 43-32.
Στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά πήγε και στο 20 πόντους. Στο τελευταίο δεκάλεπτο καταφέραμε και μειώσαμε στους 11 πόντους 4 λεπτά πριν το τέλος χωρίς να πάρουμε κάτι παραπάνω στις τελευταίες μας προσπάθειες.
Καλύτεροι από Ερμιόνη οι Θωμάς και Αγγελής ενώ από το Ξυλόκαστρο οι Σκάζας και Ρήγας. Αξιοσημείωτα τα 15 ριμπάουντ του Γιουρούκου και η πρώτη συμμετοχή του Καγιόπολου και των εφήβων Μενούνου και Μίαρη στην αντρική ομάδα.

Δεκάλεπτα: 12-16,43-32,63-43,70-55

Α.Ο.ΕΡΜΙΟΝΙΔΑΣ (Διαμαντόπουλος - Σκορδής) : Μπουκουβάλας,Αγγελής 14(2),Θωμάς 10,Προσίλης 8(2),Γκολέμης 13(3),Κατσάβελας,Δεβελέκος,Αμπάλοφ,Ευστρατίου Παν. 11,Μιχαηλίδης,Κορίζης 12,Πουλής 2.

Α.Ο.Ξυλοκάστρου (Μάρκελλος) : Ρήγας 11(3),Μενούνος,Μίαρης,Σκαζάς 22(4),Καγιόπουλος 1, Γιουρούκος 6,Κανατάς 4,Στούκας 6,Γκιόλης 1,Πάγκαλος 4.