8 Πόντοι Κώστας Μάρκελλος
    8 Πόντοι Κώστας Ρήγας
    6 Πόντοι Παναγιώτης Γκόλιας
      Πόντοι Χρήστος Γιασεράνης

Σε ένα συγκλονιστικό αγώνα από τα παλιά τοπικά ντέρμπυ, Ο Άρατος πήρε τεράστια νίκη στην παράταση με 71-67.

Μεγάλη ανατροπή από 26-14 ημίχρονο για το Ξυλόκαστρο, που με επιμέρους 22-42 στο διάστημα 20-39 έφτασε να προηγείται με 8 πόντους 48-56.

Δυστυχώς στο τελευταίο λεπτό έγιναν τα πάντα για να χάσουμε το παιχνίδι. 58-58 με καλάθι στην εκπνοή και φυσιολογική ήττα στην παράταση με 71-67.

Αναλυτικά

Από την αρχή φαινόταν ότι η αποστολή μας θα είναι δύσκολη καθώς ο Άρατος με δύο νίκες ήταν υποχρεωμένος να πάρει τους δύο βαθμούς. Εμείς στερηθήκαμε πάλι τις υπηρεσίες του Γκόλια Γ. που μας έλειψε ειδικά στο τελευταίο κρίσιμο κομμάτι του αγώνα. Έτσι μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα και με ένα 7-0 έδειξε να κυριαρχεί. Εμείς καταφέραμε να ισορροπήσουμε προς στιγμήν αλλά το δεκάλεπτο έληξε με 12-06 με κακή εικόνα από πλευράς θεάματος και από τις δύο ομάδες.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο καταφέραμε με καλάθια του Ταρνάρη να μειώσουμε σε 14-12 αλλά και πάλι ο Άρατος με καλύτερες επιλογές άνοιξε την διαφορά για να πάει το σκορ στο 26-14 στο ημίχρονο, σκορ που μαρτυρά την πολύ κακή εικόνα της ομάδας μας που χαρακτηρίστηκε από αστοχία πολλά λάθη στην επίθεση και κακές άμυνες.

Στο δεύτερο ημίχρονο και ξεκινώντας από την πολύ καλή αμυντική μας λειτουργία καταφέραμε να βελτιώσουμε και την εικόνα μας στην επίθεση, με αποτέλεσμα να φτάσουμε το Κιάτο στο σκορ και με επιμέρους 11-24 στο 3ο δεκάλεπτο να πάρουμε προβάδισμα 37-38.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο όλα κυλούσαν ιδανικά. Με μπροστάρηδες τον Μάρκελλο στην άμυνα με συνεχόμενα κλεψίματα και τον Πάγκαλο στην επίθεση (27 πόντους ρεκόρ καριέρας) καταφέραμε να πάρουμε προβάδισμα 8 πόντων στο 39 λεπτό. Και εκεί που ο Άρατος τα είχε παρατήσει ένα μεγάλο αλλά και τυχερό τρίποντο από τον Κουτρούλη στα 27 δευτερόλεπτα μείωσαν το σκορ στο 54-58. Ακολούθησαν 0/4 βολές από τους παίχτες μας και πολύ κακή αντίδραση στα 10 δευτερόλεπτα που επέτρεψαν στον Παύλου να τρέχει όλο το γήπεδο και να ισοφαρίσει μέσα σε πανδαιμόνιο για το 58-58.

Χαρακτηριστικό την πολύ καλής μας απόδοσης ότι στο κομμάτι 20-39 είχαμε επιμέρους 22-42 παρά τα 2 αντιαθλητικά και την τεχνική ποινή που χρεωθήκαμε στο κομμάτι αυτό.

Στην παράταση δυστυχώς το παλέψαμε αλλά η ψυχολογία ήταν πλέον με την μεριά των γηπεδούχων και ενώ από τον Ξυλόκαστρο είχαν αποσυρθεί με 5ο φάουλ ο Μάρκελλος και ο Μάρας στο 39.

Το Κιάτο πήρε ελαφρύ προβάδισμα με 4 βολές και κατοχή που κέρδισε στο 3ο λεπτό της παράτασης μετά από τεχνική ποινή που χρεώθηκε ο Ανδρικόπουλος και το τελικό 71-67 έδωσε ανάσα στους γηπεδούχους.

Μεγάλη πίκρα για μας αυτό το αποτέλεσμα καθώς μέσα σε ένα λεπτό γκρεμίσαμε ότι χτίζαμε επί 39 λεπτά. Το μπάσκετ δεν επιτρέπει ούτε λεπτό χαλάρωσης και αυτό το πάθημα θα μας γίνει μάθημα για τη συνέχεια του πρωταθλήματος. Χάθηκε μια σίγουρη νίκη αλλά αποκτήθηκαν εμπειρίες ειδικά για τα νεότερα παιδιά.

Καλύτεροι από το Κιάτο οι Οικονόμου και Σημαιοφορίδης, καθοριστικός ο Κουτρούλης που πλήγωσε την πρώην ομάδα του αλλά είναι πάντα φίλος και από το Ξυλόκαστρο απολαυστικοί οι Πάγκαλος (27 πόντοι) και Μάρκελλος (8 πόντοι, 8 κλεψ). Βοήθησαν επίσης οι Ρήγας (8 πόντοι) και Ανδρικόπουλος (10 πόντοι).

Δεκάλεπτα: 12-06, 26-14, 37-38, 58. Παράταση 71-67

Άρατος (Μαθίοπουλος): Παμπλής, Δουβής, Παύλου 4, Μούζουλας, Δημητριάδης 9(2), Ματσανιώτης 11(1), Κουτρούλης 9 (2), Ζαρρής 1, Μπάρτζης 4, Οικονόμου 17 (1), Σημαιοφορίδης 16, Κρίεζης

Ξυλόκαστρο (Βαρβιστιώτης): Ρήγας 8 (2), Μάρκελλος 8, Γιασεράνης, Στρούζας, Ανδρικόπουλος 10, Μάρας 2, Φατούρος, Γιουρούκος, Γκόλιας Π 6, Πάγκαλος 27, Ταρνάρης 6, Λογοθέτης.

Συνέχεια με αγώνα το Σάββατο 15/12/2012 και ώρα 16:00 στο Παλατάκι όπου μας περιμένει δύσκολος αντίπαλος. Έχουμε αποδείξει όμως πόσο σκληροτράχηλη ομάδα είμαστε και με τον ενθουσιασμό που έχουμε πάντα στην έδρα μας πάμε για την νίκη επί του πολύ αξιόλογου Ναυπλίου 2010.