Πόντοι Κώστας Μάρκελλος 10
Πόντοι Κώστας Ρήγας 3
Πόντοι Παναγιώτης Γκόλιας 2
Πόντοι Χρήστος Γιασεράνης 3

Σε ένα ματς ντέρμπυ καθόλη τη διάρκεια του χάσαμε μεγάλη ευκαιρία για τη νίκη. 2 λάθη και 2-3 άστοχα σουτ έδωσαν το διπλό στην σκληροτράχυλη ομάδα του Αργοναύτη σε ένα ωραίο ματς με δυνατές μονομαχίες.

Αναλυτικά

Το παιχνίδι φάνηκε από την αρχή ότι θα ήταν κλειστό. Για άλλη μια φορά παίξαμε με βασικές απουσίες (Γ. Γκόλιας, Φατούρος, Ανδρικόπουλος) απέναντι σε μια ομάδα με πλήρες ρόστερ που κυνηγάει με πολλές αξιώσεις τη δεύτερη θέση. Παρά το αρχικό μας καλό ξεκίνημα δεν μπορούσαμε να πάρουμε διαφορά πάνω από 3 πόντους (10-7) στο 7' καθώς ο Αργοναύτης έβρικσε απαντήσεις. Το δεκάλεπτο ήταν 12-14. Εκεί ο Αργοναύτης ξέφυγε με 14-18 για να απαντήσουμε εμείς άμεσα και τελικά να κυλήσει όλο το πρώτο ημίχρονο με ανάλογο τρόπο για το 29-31.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Αργοναύτης πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα 5 πόντων 35-40 αλλά γρήγορα με πλησιάσαμε για το 40-42 του 30'.

Ξεκίνημα με βολές για τον Αργοναύτη αλλά και γρήγορες απαντήσεις και σερί 7-0 με τον Κακριδή για το 47-45 παρά το γεγονός ότι είχαμε φορτωθει με φάουλ (0-6 στο 36). Ματς για γερές καρδιές καθώς το 48-50 έγινε 52-50 στο 39 με 4 πόντους από τον Μάρκελλο. Εκεί έγινε η φάση της συμπλοκής λόγω ενός φάουλ που οδήγησε σε 5λεπτη διακοπή και αποβολές προπονητών και παιχτών. Ο Αργοναύτης εκμεταλεύθηκε την διακοπή και με 2 καλές άμυνες που οδήγησαν σε λευ απ κατάφερε να πάρει το προβάδισμα 52-50 στα 24 δευτερόλεπτα. Ακολούθησαν 2 χαμένες βολές από τον Μάρκελλο, χαμένο τρίποντο από τον Μάρα και χαμένο σουτ από τα δύο μέτρα από τον Κακριδή στα ριμπάουντ που πήραν για να πανηγυρίσει ο Αργοναύτης το μεγάλο διπλό.

Από το Ξυλόκαστρο διακρίθηκε ο Μάρκελλος και οι Κακριδής και Μάρας. Για τον Αργοναύτη τα αδέρφια Μιχαλόπουλοι.

Δεκάλεπτα: 12-14, 17-17( ημ 29-31),11-11, 12-12

Α.Ο ΞΥΛΟΚΑΣΤΡΟΥ:(Γκούρβελος)Ρήγας 3(1), Μάρκελλος 10, Γιασεράνης 3(1), Στρούζας, Ντόμαλης, Μάρας 12(1), Βαρβιτσιώτης, Γιουρούκος 4, Γκόλιας 2, Κακριδής 10(2), Πάγκαλος 6, Τάρναρης 2

ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ:(Κουλούκης) Στρούμπος , Χατζηαντωνάκης 9,Καψόπουλος, Κουγιάς Ε, Τετώρος, Κουγιάς Β 8, Μιχαλόπουλος Α 13(3), Δωροβίνης 4, Θωμόπουλος 4, Μιχαλόπουλος Μ 9, Κάπλατζης 7, Ευδοκίου .

Επόμενο παιχνίδι με το Βέλο στην έδρα μας το Σάββατο 12/1/2013 στις 19:30.