Logo
Εκτύπωση αυτής της σελίδας

Πύρρειος νίκη 71-50 μέσα στο Λεωνίδιο...Updated

Η ομάδα μας παρόλο που πήγε με πολλές απουσίες στο Λεωνίδιο κατάφερε και πήρε το διπλό με 71-50 επί της ουραγού τοπικής ομάδος.

Δυστυχώς το παιχνίδι ήταν αρκετά σκληρό και γυρίζουμε με τραυματία τον αρχηγό της ομάδας αλλά προχωράμε...

Αναλυτικά:

Ο αγώνας σε γενικές γραμμές δεν ήταν καλός από άποψη θεάματος. Υπήρχαν απουσίες και από τις δύο ομάδες ενώ και η γηπεδούχος αναλώθηκε σε ένα σκληρό παιχνίδι για να κρατηθεί κοντά στο σκορ.
Ήδη στο 5λεπτο είχε τραυματιστεί από κακές άμυνες των αντιπάλων ο Μάρκελλος ενώ τα δυνατά μαρκαρίσματα συνεχίστηκαν σε όλο το παιχνίδι. Στο πρώτο δεκάλεπτο παρά το αρχικό προβάδισμα του Ξυλοκάστρου με 7 πόντους έληξε με 19-23 καθώς οι γηπεδούχοι ευστόχησαν σε κάποια τρίποντα.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο η είσοδος του Κακριδή έδωσε τα απαραίτητη ώθηση για εμάς. Ένας Βλάσης από τα παλιά λοιπόν με 13 πόντους σερί από τους 19 της ομάδας οδήγησε στο 27- 42 του πρώτου ημιχρόνου που αποκατέστησε την τάξη.
Φτάνοντας το προσωπικό του σερί στο εντυπωσιακό νο 16 το τρίτο δεκάλεπτο κύλησε ανάλογα για να ανέβει η διαφορά στους 21 πόντους 37-58.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι ρυθμοί έπεσαν για να παραμείνει η διαφορά σταθερή για το τελικό 50-71 που κολακεύει το Λεωνίδιο. Η τοπική ομάδα δύσκολα θα κάνει τις απαραίτητες νίκες που θα την ξεκολλήσουν από την τελευταία θέση ενώ εμείς πρέπει να πάμε για κάτι καλυτερο από την μέση της βαθμολογίας που βρισκόμαστε αυτή τη στιγμή.
Για το Λεωνίδιο διακρίθηκε ο Ορφανός ενώ για το Ξυλόκαστρο εκτός του Κακριδή πολύ καλός ήταν ο Μάρας.
Τα δεκάλεπτα: 19 - 23     8 - 19      10 - 16      13 - 13
Λεωνίδιο: Ορφανός 17, Ξυντάρης, Σαρρής 3, Δολιανίτης 10, Πανάγος 2, Γολέγος 4, Μάρκος, Σαρρής 6, Κύριος 2 , Μάνος 6

Α.Ο.Ξυλοκάστρου: Ρήγας 1, Μάρκελλος 2, Γιασεράνης 3, Στρούζας 4, Μάρας 16, Βαρβιτσιώτης 2, Γιουρούκος 2, Κακριδής 25, Πάγκαλος 12, Ταρνάρης 4