Α.Ο.Ξυλοκάστρου 2013-14 66:75 Ολυμπιάδα Άσσου Λεχαίου 2004
4η Αγωνιστική
Α.Ο.Ξυλοκάστρου 2013-14 66 : 75
Ολυμπιάδα Άσσου Λεχαίου 2004
09-11-2013 16:00

Παρά το γεγονός ότι φάνηκε να ελέγχουμε το παιχνίδι σχεδόν 3 δεκάλεπτα, η Ολυμπιάδα Λεχαίου μας υποχρέωσε σε 4η σερί ήττα από το ξεκίνημα του πρωταθλήματος διατηρώντας μας στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 2-8. Γρήγορα όμως μπήκαμε στο παιχνίδι και πήραμε μικρό προβάδισμα για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 22-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο επιχειρήσαμε να ανοίξουμε την διαφορά αλλά στα μικρά προβαδίσματα μας με 5-7 πόντους απάντησε το Λέχαιο με τρίποντα του Κρασσαδάκη. Τελικά το ημίχρονο έληξε με 34-30 υπέρ μας.

Το τρίτο δεκάλεπτο κύλησε ανάλογα μέχρι το 40-39. Κάπου εκεί με καλές επιλογές τρέξαμε σερί για να πάρουμε διαφορά 13 πόντων στο 27 με 53-40. Ο Κρασσαδάκης όμως ήταν σε εκπληκτική μέρα και με προσωπικά τρίποντα (7 στα 8!) γύρισε το παιχνίδι και την ψυχολογία των ομάδων. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε 53-53.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το παιχνίδι μας ξέφυγε. Το Λέχαιο ολοκλήρωσε το σερί στο 22-0 για το 62-53. Τελικά δεν καταφέραμε να πλησιάσουμε περισσότερο από τους 5 πόντους για το τελικό 66-75.

Απο το Ξυλόκαστρο διακρίθηκε ο Γ. Γκόλιας ενώ από το Λέχαιο ο Κρασσαδάκης

ΑO ΞΥΛΟΚΑΣΤΡΟΥ
ΡΗΓΑΣ 5(1), ΣΤΡΟΥΖΑΣ, ΓΚΟΛΙΑΣ Γ. 19(6), ΑΔΡΑΚΤΑΣ 1, ΑΝΔΡΙΚΟΠΟΥΛΟΣ 14, ΣΚΟΥΡΑΣ 14(2), ΦΑΤΟΥΡΟΣ 3(1), ΜΠΟΜΠΟΚΗΣ, ΓΚΟΛΙΑΣ Π. 9, ΜΑΡΚΕΛΛΟΣ 1, ΝΤΟΜΑΛΗΣ, ΣΠΑΝΟΣ,

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΑΣΣΟΥ ΛΕΧΑΙΟΥ
ΚΑΡΑΜΑΝΗΣ, ΓΟΥΛΑΣ 8, ΚΟΡΔΑΛΗΣ 2, ΚΡΑΣΑΔΑΚΗΣ 31(7), ΜΠΑΛΤΖΗΣ, ΛΥΚΟΣ, ΠΑΠΑΘΑΝΟΣ 5, ΖΩΓΑΛΗΣ 2, ΔΟΣΗΣ, ΖΑΛΟΓΙΑΝΝΗΣ 11(1), ΓΕΩΡΓΑΡΗΣ 8(2), ΜΑΚΡΗΣ 8

Επόμενος αγώνας με την αξιόλογη ομάδα των Μεθάνων στο κλειστό της Κορίνθου το Σάββατο 16/11/2013 και ώρα 17:00.