Διαγόρας Βέλου 65:55 Α.Ο.Ξυλοκάστρου 2012-13
Κλειστό Βέλου
Διαγόρας Βέλου 65 : 55
Α.Ο.Ξυλοκάστρου 2012-13
21-10-2012 19:30
  3' 2 Πόντοι Άγγελος Πάγκαλος
  12' 6 Πόντοι Βλάσης Κακριδής
  15' 6 Πόντοι Γιώργος Ταρνάρης
  18' 5 Πόντοι Δημήτρης Ανδρικόπουλος
  18' 6 Πόντοι Παναγιώτης Γκόλιας
  22' 6 Πόντοι Βασίλης Γιουρούκος
  25' 9 Πόντοι Κώστας Μάρκελλος
  28' 2 Πόντοι Γιώργος Γκόλιας
  29' 13 Πόντοι Αποστόλης Μάρας
  30'   Πόντοι Χρήστος Γιασεράνης

Καλωσορίσαμε στην Α1 κατηγορία...

δυστυχώς ο πρώτος μας αγώνας στην Α1 κατηγορία μετά από 5 πέτρινα χρόνια στην Α2 δεν στέφθηκε με νίκη.

Η ομάδας μας δεν απέδωσε τα αναμενόμενα και με ένα καταστροφικό 2ο δεκάλεπτο όπου δέχτηκε 26 πόντους και πέτυχε μόλις 9, έχασε τελικά με 65-55 μέσα στο Βέλο. Στο δεύτερο ημίχρονο και ειδικά στο 4ο δεκάλεπτο προσπαθήσαμε για την ολική ανατροπή αλλά 3-4 χαμένες προσπάθειες για τρίποντο στο 61-55 στο τελευταίο 1.5 λεπτό δεν μας επέτρεψαν να κάνουμε την ολική επαναφορά στο παιχνίδι.

Δεν μπορούμε να βρούμε διακριθέντες από πλευράς ηττημένων ενώ από το Βέλο ξεχώρισε με διαφορά ο Ουλής με 23 πόντους.

Πολλά λάθη και από τις δύο ομάδες σε έναν κακό από άποψη θεάματος αγώνα.

10λεπτα : 1ο    05- 08 ,  2ο   26 - 09 ,  3ο   18 - 16 ,  4ο   16 - 22 .

Διαιτητές :  Τρίγκα Αγγελική, Πετρόπουλος Γιάννης

Οι συνθέσεις και οι πόντοι των ομάδων :
Α. Σ. Διαγόρας Βέλου : Καπώνης Πέρις, Μπράβος Νίκος, Ζεκάι Νέστορας, Ουλής Γιάννης 23 (3 τρίποντα), Μουτάφης Μιχάλης 13 (1 τρίποντο ), Σαρμάς Γιώργος 9, Ραυτόπουλος Φώτης 1, Γκιολής Παναγιώτης, Ταγαράς Βασίλης 2, Νικολάου Θεόφιλος 2, Μπαφές Δημήτρης 3, Στρέπκος Πέτρος 12 ( 2 τρίποντα). Προπονητής :  Βοηδήλας Νίκος .

Α. Ο. Ξυλοκάστρου : Ρήγας, Μάρκελλος 9, Γιασεράνης, Γκόλιας Γιώργος 2, Ανδρικόπουλος 5, Μάρας 13 ( 1 τρίποντο), Γιουρούκος 6, Γκόλιας Παναγιώτης 6, Κακριδής 6 ( 2 τρίποντα), Πάγκαλος 2, Ταρνάρης 6.  Προπονητής : Βαρβιτσιώτης Σωτήρης.