Menu

Ήττα από τον κυνικό Αργοναύτη με 60-45

Την ήττα γνώρισε η ομάδα μας σε ένα δύσκολο γήπεδο στο οποίο δεν έχουμε νικήσει ποτέ. Οι γηπεδούχοι είχαν τις απουσίες του Χατζηαντωνάκη και Θωμόπουλου ενώ από την ομάδα μας εκτός του Γκιολή λόγω υποχρεώσεων είχαμε και την απουσία της τελευταίας στιγμής του Πανούση.

Στο πρώτο δεκάλεπτο μπήκαμε δυναμικά και με ωραίο μπάσκετ είχαμε το προβάδισμα. Αρκετά ελευθέρα σουτ δεν βρήκαν τον στόχο με αποτέλεσμα να προηγούμαστε με το φτωχό 10-12.

Το ίδιο συνεχίστηκε μέχρι το 16 όπου οι γηπεδούχοι πιο εύστοχοι και εκμεταλλευόμενοι την τρομερή αστοχία μας (5 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο) πήραν διαφορά 6 πόντων (23-17) με τρίποντο στο τέλος από τον Μιχαλόπουλο. Οι 17 πόντοι ενεργητικό αδικούσαν την εικόνα μας μέσα στο γήπεδο καθώς είχαμε καλή δημιουργία αλλά κακές εκτελέσεις και τελειώματα.

Στο 2ο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με 3/3 τρίποντα για να αποκτήσουν διψήφια διαφορά και με την εμπειρία τους να έχουν πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, με την διαφορά στους 13 πόντους βρήκαμε την ευκαιρία να παίξουν και οι έφηβοι μας , που ανταποκρίθηκαν ικανοποιητικά!

Το τελικό 60-45 εδραίωσε τους γηπεδούχους στην τετράδα.

Καλύτεροι από τον Αργοναύτη οι Μιχαλόπουλος και Κατσαλούλης ενώ από το Ξυλόκαστρο ο Γιασεράνης και ο Σκούρας.

Δεκάλεπτα : 10-12, 23-17, 46-33, 60-45

ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ ΝΕΑΣ ΚΙΟΥ (Κουλούκης): Πουλιόγλου 2, Σπυροπουλος 2, Κατσένης 11, Σαμιος 3(1)Κουγιάς Β 5, Μιχαλόπουλος 16(5), Τασσοπουλος, Κατσαλούλης 11(1), Κουγιας Ε 3(1),Μιχαλόπουλος 5(1), Γκιολεκας .

Α.Ο ΞΥΛΟΚΑΣΤΡΟΥ(Μαρκελος) Ρηγας 2 , Μιαρης, Κανατας 7,Σκαζας 7, Γκινη,Γιουρουκος 2, Σκουρας 8(1), Στουκας 2, Γιασερανης 11(3), Μπομποκης 2, Παγκαλος 2.

Αυτή την εβδομάδα δεν υπάρχει αγωνιστική δράση. Επόμενος αγώνας το Σάββατο 16/3/2019 και ώρα 17:00 με την Κορωνίδα στο κλειστό γυμναστήριο Ξυλοκάστρου.