Menu

Ο νόμος του ισχυρού και ήττα από την πρωτοπόρο Ερμιόνη με 50-62

Ωραίος αγώνας με πολύ μπασκετικό ξύλο, ένταση και διακυμάνσεις έγινε το Σαββατοκύριακο με την ομάδα μας να βάζει δύσκολα στην Ερμιόνη για 27 λεπτά!
Στο ζέσταμα ο Ευστρατίου σε κάρφωμα κατέβασε την μπασκέτα και ο αγώνας καθυστέρησε 15 λεπτά. Την επιδιόρθωση πήρε πρωτοβουλία και ανέλαβε με εξαιρετικά αποτελέσματα ο Προσίλης με την βοήθεια του Κορίζη από τους φιλοξενούμενους.

prosilis
Από την ομάδας μας έλειπαν λόγω υποχρεώσεων οι σημαντικοί Γιουρούκος και Γιασεράνης. Η Ερμιόνη κατέβηκε με όλους του έμπειρους παίχτες της. Ο αγώνας ξεκίνησε με ωραίο μπάσκετ από την πλευρά μας που παρά το αρχικό 0-6 απάντησε για το 7-6 του 5λέπτου. Στη συνέχεια όμως η αστοχία μας σε φάσεις με καλές προϋποθέσεις έδωσαν καλό προβάδισμα στους φιλοξενούμενους με 9-16.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο παίξαμε ακόμα πιο καλά παρά την απουσία του σημαντικού για μας Πάγκαλου (χρεώθηκε γρήγορα 3 φάουλ) και με βοήθεια από τον Μπομπόκη πήγαμε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 28-31.
Στο μέσα μάλιστα του 2ου ημιχρόνου περάσαμε μπροστά με 35-31. Και εκεί ήρθε η απάντηση από τους έμπειρους παίχτες της Ερμιόνης. Εκμεταλλευόμενοι την αστοχία μας από τα 6,25 και την κακή κυκλοφορία που δείξαμε στη ζώνη, έπαιξαν πιο δυνατά, βγήκαν στον αιφνιδιασμό και με 4!!! αντιαθλητικά σερί γύρισαν το παιχνίδι. Αξιοσημείωτο του δεκαλέπτου που έληξε 38-46, τα φάουλ 4-12 που οδήγησαν σε 1-16 βολές υπέρ των φιλοξενούμενων.
Με φορτωμένους με 4 φάουλ τους Σκούρα και Πάγκαλο γυρίσαμε σε ζώνη που οδήγησε σε μια μικρή ανατροπή. Έτσι το 40-50 του 31 έγινε 48-52 στο 37. Εκεί η χαμένη ευκαιρία στην επίθεση και η ασυνεννοησία στη ζώνη στην επόμενη φάση, άφησε ελεύθερο τρίποντο στον Ευστρατίου Π. για να δώσει ανάσα 7 πόντων στην Ερμιόνη. Η κυριαρχία του Κορίζη στις επόμενες φάσεις κλείδωσε τη νίκη για το 14/14 της ομάδας του Γιώργου Διαμαντόπουλου.

Καλύτερη από την Ερμιόνη οι Προσίλης και Κορίζης. Η ομάδας μας συνολικά ήταν αρκετά άστοχη από την περιφέρεια όμως ανταποκρίθηκε αμυντικά στους πολύ δυνατούς παίχτες της Ερμιόνης. Ξεχώρισαν ανά στατιστική κατηγορία ο Ρήγας δημιουργικά με 5 ασιστ, ο Πανούσης στο σκορ με 15 πόντους και ο Σκούρας με 8 ριμπ.
Δεκάλεπτα: 9-16,28-31,38-46,50-62

Α.Ο.Ξυλοκάστρου (Μάρκελλος) : Ρήγας 6(1),Γκίνη,Μίαρης,Σκαζάς 7(1),Καγιόπουλος, Σκούρας 8(2),Κανατάς 2,Μπομπόκης 4,Στούκας 2,Γκιόλης ,Πάγκαλος 6, Πανούσης 15(2).

Α.Ο.ΕΡΜΙΟΝΙΔΑΣ (Διαμαντόπουλος - Σκορδής) : Ευστρατίου Παν. 8(2),Αγγελής 9(1),Θωμάς 6(1), Προσίλης 15(2),Γκολέμης  3(1),Κατσάβελας,Δεβελέκος,Αμπάλοφ,Ευστρατίου Παν. 8,Κορίζης 13,Πουλής.

Επόμενος αγώνας το Σάββατο 26/1/2019 και ώρα 19:00 στο κλειστό του Κιάτου με τον Άρατο 1893.