Menu

Σημαντική νίκη στην παράταση 62-59 τον Άρατο 1893

Σημαντική νίκη πέτυχε η ομάδα μας στην παράταση στο τοπικό ντέρμπι επί του αξιόλογου συνόλου του Αράτου 1893.
Το παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν αναγνωριστικό. Με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου το Κιάτο πήρε ένα προβάδισμα 12-17. Η αντίδραση μας ήταν άμεση για το 21-17. Το ημίχρονο μας βρήκε μπροστά με 21-20 με τις ομάδες να είναι αρκετά άστοχες.
Στο 3ο δεκάλεπτο επιβάλλαμε το ρυθμό μας και με καλή εμφάνιση σε άμυνα και επίθεση προηγηθήκαμε με 43-32 στο 32. Κάπου εκεί κολλήσαμε επιθετικά ενώ το Κιάτο αντέδρασε και κατάφερε με 2/2 βολές του Κουλουκάκη να ισοφαρίσει 50-50. Δύο χαμένες προσπάθειες για μας από τα 2 μέτρα και 1 χαμένο τρίποντο του Χριστοδούλου οδήγησαν το παιχνίδι στην παράταση.
Χαρακτηριστικό ότι και οι δύο ομάδες έβαλαν μόλις από 1 τρίποντο στην κανονική διάρκεια.
Στην παράταση χάσαμε τον Πάγκαλο που αποχώρησε λόγω υποχρεώσεων ενώ το Κιάτο με 2 μεγάλα τρίποντα πήρε σοβαρό προβάδισμα στο 42 με 50-56. Η είσοδος του Ρήγα και οι πολύ καλές άμυνες μας επέτρεψαν να κάνουμε ένα 9-0 και τελικά να πανηγυρίσουμε την νίκη με 62-59 καθώς το δύσκολο τρίποντο του Παύλου δεν βρήκε τον στόχο.

Καλύτεροι από το Ξυλόκαστρο οι Ρήγας και Πανούσης ενώ από τον Άρατο οι Ζάρκος, Κουλουκάκης και Παύλου.
Τα δεκάλεπτα: 10-11, 21-20, 41-32, 50-50, 62-59
ΑΟΞ (Μάρκελλος): Ρήγας 12(1), Στούκας 1, Σκάζας 12, Πανούσης 17(1), Πάγκαλος 11, Σκούρας 5, Γιουρούκος 2, Καγιόπουλος, Τσιτούρας, Γκιολής 2, Λαμπρόπουλος, Γκόλιας
Άρατος 1893 (Ζαρρής): Παμπλής 4, Παύλου 11(2), Ζάρκος 19, Χριστοδούλου 6, Χάβδουλας 2, Νίκας 5(1),Λάκοβ 1, Κουλουκάκης 11.

Επόμενος αγώνας στο Βέλο με τον Διαγόρα το Σάββατο 10/11/2018 και ώρα 19:00.