Logo
Εκτύπωση αυτής της σελίδας

Ήττα από τον πρωτοπόρο Τήρωνα στους Αγ. Θεοδώρους με 77-45

Εύκολη ήττα για την ομάδα μας από τον πολύ δυνατό Τήρωνα με 77-45 που γνωρίζοντας και την ήττα του Λέοντα από το Λουτράκι νωρίτερα, έπαιξε πολύ συγκεντρωμένα και αποφασιστικά για να πάρει την νίκη που τον εδραίωσε μόνο στην πρώτη θέση του πρωταθλήματος.

Το παιχνίδι δεν αντέχει σε κριτική από το 15ο λεπτό και μετά καθώς η ομάδα μας δεν άντεξε στο πιεστικό και πολύ δυνατό παιχνίδι των γηπεδούχων που άνοιξαν τον ρυθμό και ξέφυγαν στο σκορ.
Το αρχικό 11-0 των γηπεδούχων απαντήθηκε από εμάς για το 15-8 του δεκαλέπτου. Η αντίδραση μας συνεχίστηκε και με ωραίες επιλογές φτάσαμε μέχρι το 17-13 του 14. Το 21-15 ήταν το τελευταίο σημείο στο οποίο κρατήσαμε επαφή. Οι συνεχόμενες χαμένες βολές και η αστοχία μας οδήγησε σε ένα ξέσπασμα των γηπεδούχων που κατέληξε στο 47-20 του ημιχρόνου.
Στο δεύτερο ημίχρονο η διαφορά κυμάνθηκε στα ίδια επίπεδα για το τελικό 77-45.
Για την ομάδα μας που αγωνίζεται εδώ και αρκετές αγωνιστικές με σημαντικές απουσίες λόγω τραυματισμών των Σκούρα, Ντόμαλη και Σκάζα και μαθημάτων (Σιώκος), διακρίθηκαν οι μικροί Στούκας και Κανατάς που κερδίζουν σημαντικές εμπειρίες . Μάλιστα έκαναν ατομικά ρεκόρ στην αντρική ομάδα σε χρόνους συμμετοχής και πόντους. Τέλος αξιοσημείωτο είναι ότι ενώ ο αγώνας άρχισε με 45 λεπτά καθυστέρηση ο Γιουρούκος λόγω δουλειάς πρόλαβε να μπει μόνο στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Δεκάλεπτα: 15-8, 47-20, 59-33, 77-45

Τήρων (Τσομπάνος): Παζαράς 10(1), Πατουχέας 14(1), Γκιώνης 8(1), Ζαλογιάννης 6, Καραγιάννης 2, Μαζιώτης 5, Δημητριάδης 7(2), Σαμοχίνη 10, Ράπτης 5, Πάγκαλος 4, Βαλσημάκης 2, Βαρσάμης 4

ΑΟΞ (Μάρκελλος): Ρήγας 6(1), Οικονομίδης 7(1), Στούκας 12, Κανατάς 5, Γκιολής 2, Αδρακτάς 10, Λαμπρόπουλος 2, Μπομπόκης 1, Γιασεράνης, Γιουρούκος.

Επόμενος αγώνας το Σάββατο 27/1/2018 και ώρα 19:00 με τον Πήγασο Άστρους στο Ξυλόκαστρο.