Logo
Εκτύπωση αυτής της σελίδας

Ήττα από τον πρωτοπόρο Λέοντα στο κλείσιμο της χρονιάς

Στο προηγούμενο αγώνα που έκλεισε το 2017 η ομάδα μας ηττήθηκε στην έδρα του πρωτοπόρου Λέοντα με 76-59. Παρά τις σημαντικές απουσίες των Γιασεράνη, Σκούρα και Ντόμαλη η ομάδα μας στάθηκε απέναντι στους γηπεδούχους και οι νεαροί μας παίχτες έδειξαν τις δυνατότητες τους. Το πρώτο δεκάλεπτο ανήκε σε μάς. Είχαμε την πρωτοπορία μέχρι το τέλος (5-9 στο 7') για να ισοφαριστούμε με τρίποντο από τον Καραχοντζίτη 11-11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο μέχρι το 14 συνεχίστηκε το ίδιο για να κάνει ένα ξέσπασμα ο Λέοντας για το 21-14. Εκεί αντιδράσαμε με τον Αδρακτά για το 23-24 στου 18. Το κλείσιμο του ημιχρόνου όμως έδωσε προβάδισμα 7 πόντων στους γηπεδούχους 32-25.

Στο ξεκίνημα από τα αποδυτήρια οι γηπεδούχοι έκαναν ένα γρήγορο 7-0 για το +14. Μάλιστα στο 28 η διαφορά πήγε στους 20 πόντους κυρίως με τρίποντα από τους παίχτες του Κώστα Αδάμ.

Πάλι αντιδράσαμε για να παμε στο 60-50 του 34 με καλές επιλογές και γρήγορο παιχνίδι. Τελικά η εμπειρία και η δύναμη των γηπεδούχων δεν μας επέτρεψε κάτι καλύτερο για το τελικό 76-59 που αδικεί την συνολική μας εικόνα σαν διαφορά.

Καλύτεροι του Λέοντα οι Καραχοντζίτης, Παζαράς Π,Πανούσης και Μπαλτζής ενώ από τον ΑΟΞ ο Αδρακτάς και οι Σκάζας και Ρήγας.

Τα δεκάλεπτα: 11-11, 32-25, 58-43, 76-59

Λέοντας Λεχαίου (Αδάμ): Καραχοντζίτης 15(2), Σβερκούνος 10(2), Παζαράς Α., Μακρής 6, Μπαλζτής 12(1), Ποτήρης 3(1), Γεροδήμος 4, Πανούσης 14, Παζαράς Π 12(3), Βουγιούκας

ΑΟΞ (Μάρκελλος): Ρήγας 9(2), Σιώκος 5, Σκάζας 12(1), Γιουρούκος 3, Αδρακτάς 25(3), Γκιολής 2, Μπομπόκης Β. 3, Λαμπρόπουλος, Αποστολόπουλος