Menu

Ήττα στο τοπικό ντέρμπυ από τον Άρατο με 52-60

Σε έναν αγώνα που είχε δύο όψεις για κάθε ομάδα το Κιάτο έκανε το διπλό και πήρε ρεβάνς για την ήττα στον πρώτο γύρο.
Το πρώτο ημίχρονο ανήκε αποκλειστικά στο Κιάτο που με την πίεση του έκανε πολλά κλεψίματα και με την κυριαρχία του στα ριμπαουντ πήρε σημαντικό προβάδισμα με 7-15 στο δέκα. Η αφλογιστία της ομάδας μας συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο παρά την μικρή βελτίωση στην κυκλοφορία της μπάλας. Θετική εμφάνιση στο δεκάλεπτο αυτό από τους έφηβους Πανουτσόπουλο και Αποστολόπουλο που ανταποκρίθηκαν θετικά. Το ημίχρονο έκλεισε με το βαρύ 13-30 που δεν έδινε πολλά περιθώρια στην ομάδα μας με βάση την εικόνα μας.
Στο δεύτερο ημίχρονο όμως μπήκαμε δυναμικά και με άμυνα ζώνης περιορίσαμε το Κιάτο. Με καλύτερη κυκλοφορία μαζέψαμε γρήγορα την διαφορά στο 22-32 για να πάμε στο 30-40 στο 40 δεκάλεπτο.
Εκεί κάναμε τελική αντεπίθεση αλλά 3 χαμένα εύκολα καλάθια στο 34-41 δεν μας επέτρεψαν να πλησιάσουμε πιο γρήγορα. Η διαφορά ήταν μεταξύ 6-9 πόντους για να πέσει στο 48-53 στο 39. Το Κιάτο ήταν εύστοχο στις βολές και κράτησε την νίκη.
Καλύτεροι από το Κιάτο οι Σημαιοφορίδης και Παύλου ενώ απο το Ξυλόκαστρο οι Πάγκαλος, Γιουρουκος και Πανουτσόπουλος.
Δεκάλεπτα: 7-15, 13-30, 30-40, 52-60
ΑΟΞ (Μάρκελλος): Πανουτσόπουλος 6, Φούγιας 1, Βασιλάτος 7(2), Αδρακτάς, Αποστολόπουλος, Γιουρούκος 10(2), Σκούρας 6, Γιασεράνης, Μπομπόκης 8(2), Λαμπρόπουλος, Πάγκαλος 14.
Άρατος 1896 (Ζαρρής): Κιουσκού, Τσεμεντζής 5, Παύλου 21(1), Βαιλας 6(1), Ματσανιώτης 7, Ψυχογιός 2, Χριστοδούλου 2, Σημαιοφορίδης 17
Επόμενος αγώνας και τελευταίος για τη χρονιά στο Κοκκώνι 8/4/2017 και ώρα 19:00.
Στον αγώνα της
 προηγούμενης
 Κυριακής η ομάδα μας έχοντας αρκετές απουσίες δεν μπόρεσε να αντισταθεί απέναντι στον Πρωταθλητή Οίακα μέσα στο Ναύπλιο και ηττήθηκε με το βαρύ 75-32.
Ο αγώνας δεν επιδέχεται κριτικής καθώς η ομάδα μας κατέβηκε με 9 παίχτες, με μόλις 2 παίχτες στις θέσεις 4-5 και με 3 έφηβους.
Μόνο θετικό ο αρκετός χρόνος συμμετοχής των μικρών.
Τα δεκάλεπτα 21-9, 36-16, 61-26, 75-32.
Οίαξ Ναυπλίου (Καρατζούλης): Κύριος 12, Παζαράς 7(1), μπιτζής 7(1), Παπαντωνίου 10(2), Κατσαλούλης 12(1), Μπόυρης 3, Μπιτζής Ν. 6, Μπουρτζουκλης 15(1), Μπαλτζής 3
ΑΟΞ (Μάρκελλος): Ρήγας 3(1), Κατσούλας 3(1), Βασιλάτος 3(1), Αποστολόπουλος 3(1), Γιουρούκος 9(1), Πάγκαλος 10, Φούγιας, Γκιολής, Μπομπόκης